Z direktivo CSRD bodo mnoga podjetja primorana poročati o trajnostnosti. Izkušnje so pokazale, da je ta proces za večino podjetji precej naporen, četudi se prostovoljno vključujejo v poročanje. Veliko člankov, ki jih lahko najdete TUKAJ, smo na to temo že napisali. V tem članku pa smo želeli predstaviti ključne izzive, s katerimi se podjetja soočajo pri pripravi prvih trajnostnih poročil, saj bodo nekatera podjetja morala poročila za poslovno leto 2024 pripraviti že v letu 2025.
✨ 1. Razumevanje celotnega obsega
Celotno področje trajnostnosti je zelo kompleksno za razumevanje, standardi ESRS pa zaradi svoje kompleksnosti izključno otežujejo razumevanje v praksi. Izobraževanje je ključno za reševanje tega izziva. Z izobraževanji, ki so prilagojena potrebam vsakega podjetja, lahko podjetja svojim zaposlenim pomagajo razumeti standarde in kako jih uporabiti v praksi. Poleg tega izobraževanje pomaga širiti znanje o trajnostnih praksah na vseh ravneh podjetja, kar pripomore k boljšemu razumevanju in upravljanju trajnostnih pobud.
✨ 2. Priprava matrike dvojne pomembnosti
Podjetja se pogosto soočajo z izzivom določiti, katera vprašanja in področja so pomembna za njihovo poslovanje in deležnike. Ta izziv je sploh na začetku težavnejši, saj podjetja pripravljajo svoja prva poročila, ki morajo biti jasna, natančna in relevantna za vse deležnike. Rešitev za ta izziv je matrika dvojne pomembnosti. To orodje omogoča podjetjem, da vizualizirajo in prioritizirajo različna vprašanja glede na njihov vpliv na poslovanje in deležnike. Z uporabo matrike dvojne pomembnosti podjetja lahko bolje razumejo, katera vprašanja so kjučna za njihovo poslovanje in kako nasloviti ta vprašanja v svojih poročilih. V našem podjetju za izdelavo matrike dvojne pomembnosti uporabljamo programsko opremo Smarthead, lahko pa jo implementiramo tudi v vaše poslovne procese in vam s tem omogočimo večji pregled nad pripravo matrike dvojne pomembnosti in samega poročila.
✨ 3. Zbiranje podatkov
Zbiranje in obdelava podatkov sta dve zelo zahtevni nalogi, s katerimi se že soočajo mnoga podjetja, tista, ki se še ne, se bodo morala kmalu. Naloga je zelo zahtevna, če podjetje nima učinkovitega sistema za zbiranje podatkov. Zaposleni tu predstavljajo pomemben vidik, saj so prav oni ključni za podatke na določenih področjih. Pri zbiranju podatkov si morate odgovoriti na vprašanja kot so »Ali so vsi podatki preverjeni? Ste pripravljeni, da revizorji pregledajo vaše poročilo in stojite za podatki? Katere notranje in zunanje kontrole imate implementirane? Kako se v podjetju zbira podatke? …« Problem pa ni samo premalo podatkov, temveč je včasih preveč podatkov še večji problem, saj je težavno določiti, kateri so tisti bistveni. Vsako podjetje ima procese v neki meri že digitalizirane, v kolikor pa niso pravilno postavljeni ali optimizirani, vam lahko naši strokovnjaki s svojim znanjem in izkušnjami pomagajo in vas usmerijo kje in kako najlažje priti do ključnih podatkov za pripravo poročila.
✨ 4. Sustainability analytics
Trajnostna analitika se nanaša na zbiranje, analizo in interpretacijo podatkov, ki merijo okoljski, socialni in gospodarski vpliv podjetja. To vključuje ocenjevanje dejavnikov, kot so uspešnost dobavne verige, poraba energije in virov ter emisije toplogrednih plinov, kar se meri preko treh vrst obsegov (Scope 1, 2, 3) emisij. Za zbiranje, merjenje in analizo teh podatkov se uporabljajo različna orodja, ki lahko vključujejo oceno tveganja, oceno življenjskega cikla (LCA analiza), analizo stroškov in koristi …
- Obseg 1 vključuje neposredne emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo iz virov, ki jih podjetje poseduje ali nadzoruje (peči v tovarni, vozila v lasti podjetja).
- Obseg 2 obravnava posredne emisije iz proizvodnje kupljene električne energije, ki jo podjetje uporablja.
- Obseg 3 vključuje vse druge posredne emisije, ki nastanejo v vrednostni verigi podjetja, vključno z emisijami, ki nastanejo pri proizvodnji kupljenih materialov, prevozu zaposlenih in uporabi proizvodov in storitev podjetja.
Podjetja merijo tudi svoj vpliv na okolje, družbo in upravljanje (ESG) na različne načine:
- Okoljski kriteriji ocenjujejo, kako podjetje vpliva na okolje. To vključuje energijo, ki jo podjetje porabi, in odpadke, ki jih odvaja, vire, ki jih potrebuje in posledice, ki jih pusti na okolje.
- Socialni kriteriji obravnavajo odnose, ki jih podjetje vzpostavlja in ugled, ki ga goji z ljudmi in institucijami v skupnostih, kjer posluje. Vključuje odnose z delavci in raznolikost ter vključenost.
- Upravljanje je notranji sistem praks, kontrol in postopkov, ki jih podjetje ima, da lahko sprejema učinkovite odločitve, preprečuje korupcijo in druge nezakonite posle, skrbi za plačilno disciplino in raznoliko spolno sestavo zaposlenih na različnih položajih.
Zgoraj so predstavljeni štirje ključni koraki brez katerih se ne da pripraviti kakovostnega poročila o trajnostnosti.
Boljši kot bodo podatki, boljše poročilo bomo lahko pripravili, kar je zagotovo pomembno, saj bodo poročila brali različni deležniki. V podjetju LINKING MAP d.o.o. vam lahko uredimo tako interno zbiranje podatkov kot tudi vas vodimo in izobražujemo pri implementaciji različnih programskih orodij v proces dela in vam s tem olajšamo prihodnje poročanje.
About us
Smo ponudnik celostnih digitalnih rešitev in storitev za zeleni prehod podjetij, kot so Analiza življenskega cikla (LCA), Okoljske izjave o izdelku (EPD), Trajnostna strategija in ESRS poročanje. Ekipa Linking Map vam pomaga sprejemati premišljene odločitve, zmanjšati vpliv na okolje in pridobiti konkurenčno prednost.
Več o naših trajnostnih rešitvah preverite na spodnjih povezavah: