🌱RAZUMEVANJE OBSEGA OKOLJSKIH VPLIVOV🌱
ESRS prinaša ključne spremembe v načinu poročanja o okoljskih vplivih, kjer morajo biti predloženi podatki rezultat podatkovne analitike, podprte z znanstvenimi metodologijami za izračun le teh. Opisni del poročila je le razlaga pridobljenih analitičnih podatkov. Ta razlaga mora sovpadati s trajnostno strategijo, ki mora biti prav tako določena na podlagi širše podatkovne analitike.
Emisije toplogrednih plinov (GHG) prispevajo k učinek tople grede in vključujejo pline kot ogljikov dioksid (CO2), metan (CH4) in dušikov oksid (N2O). Vsaka organizacija ustvarja emisije toplogrednih plinov v celotni vrednostni verigi in 3 obsegi vplivov kažejo, kje v vrednostni verigi se pojavijo.
Nova okoljska direktiva CSRD zahteva od podjetij izračun celokupnega okoljskega vpliva, ki vključuje celoten obseg vplivov v vrednostni verigi (Scope 3). Okoljski odtis podjetja se meri s tremi kategorijami emisij: Scope 1, Scope 2 in Scope 3. Vsaka od teh kategorij ima različen vpliv na celoten ogljični odtis podjetja:
Scope 1 emisije 🏘 🚗: To so neposredne emisije iz lastnih virov podjetja, kot so emisije iz lastnih vozil ali gorilnikov. Običajno predstavljajo manjši delež celokupnega okoljskega odtisa, saj zajemajo samo emisije, ki jih podjetje neposredno proizvaja.
Scope 2 emisije ⚡🔌💡: To so posredne emisije iz porabljene energije, kot je elektrika ali toplota, ki jih podjetje kupuje. Pogosto predstavljajo večji delež od Scope 1, še posebej v industrijah, kjer je poraba energije visoka.
Scope 3 emisije (LCA analiza) 🚛 🏭 👷♀️ ♻: Te vključujejo vse ostale posredne emisije, ki nastanejo v celotni vrednostni verigi podjetja, kot so emisije iz dobavne verige, prevoza, uporabe izdelkov in ravnanja z odpadki.
Scope 3 emisije pogosto predstavljajo največji delež celokupnega okoljskega odtisa, pogosto celo več kot 70%.
Natančno razmerje v % med temi kategorijami je zelo odvisno od specifične dejavnosti podjetja, njegovega poslovnega modela, industrije in prizadevanj za zmanjšanje emisij. Na primer, proizvodno podjetje z lastnimi tovarnami bo imelo drugačen profil emisij v primerjavi s storitvenim podjetjem. Običajno pa veljajo Scope 3 emisije za najbolj obsežne in zahtevajo posebno pozornost za učinkovito zmanjševanje okoljskega odtisa.
Scope 3 emisije in analiza življenjskega cikla (LCA) sta dva povezana pojma, ki pomagata razumeti in oceniti celoten okoljski vpliv izdelka ali storitve.
Linking Map svojim strankam preračunava Scope 3 vplive po metodi COMPASS s platformo Trayak, ki jo hitro in enostavno integriramo tudi v ERP sisteme strank za redno in dosledno sledenje njihovim trajnostnim ciljem.
Linking map, vaš partner za zeleni prehod.
info@linking-map.com
About us
Podjetjem nudimo celovite trajnostnoe rešitve, prilagodljive vsakemu podjetju, trajnostno analitiko, pripravo trajnostne strategije in vodenje trajnostnih vplivov s platformo Trayak EcoImpact COMPASS.