V zadnjih dveh desetletjih je upravljanje življenjskega cikla produktov zagotovilo podlago za napredek zelene agende. Pristopi in orodja življenjskega cikla so bili razviti in izpopolnjeni in predstavljajo veliko orodij, programov in metod, ki so bistvenega pomena za zeleno gospodarstvo. Ti so bili razviti za pomoč pri odločanju na vseh ravneh razvoja izdelkov in storitev in se uporabljajo danes v vseh sektorjih. Ponujajo vrste ključnih kategorij vplivov in kazalnikov pri ocenjevanju okoljskih in družbenih vplivov (npr. okoljski LCA in socialni LCA, ogljični odtis, vodni odtis itd.), kot tudi končne učinke na vse tri ključne stebre trajnosti (okolje, družba, upravljanje).
Upravljanjem življenjskega cikla (PLM)
Razmišljanje o življenjskem ciklu postane operativno z upravljanjem življenjskega cikla (PLM). To je pristop upravljanja, ki orodja in metode o življenjskem ciklu uporablja v praksi. Je celovit sistem za upravljanje izdelkov, ki podjetjem pomaga zmanjšati okoljske in družbene obremenitve, povezane z njihovimi izdelki ali portfeljem izdelkov v celotnem življenjskem ciklu.
PLM je Product Lifecycle Management oziroma upravljanje življenjskega cikla izdelka. PLM združuje okolje, ljudi, poslovne procese in IT-sisteme s ciljem upravljanja izdelkov, od osnovne ideje, razvoja in proizvodnje, nabave in prodaje pa vse do namenjene uporabe in konca življenjskega cikla. PLM v različnih fazah proizvodnega cikla podpira ustvarjanje in upravljanje podatkov, ki so vedno posodobljeni, centralno dostopni in na voljo v ustrezni različici. PLM povezuje virtualni in fizični izdelek ter omogoča učinkovitejše spremljanje sprememb, projektov in zahtev, hkrati pa ruši meje med disciplinami, aplikacijami in oddelki.
Integracija PLM v poslovanje podjetja je podobna integraciji standardov ISO 9000 in 14000, saj daje prednost cikličnemu pristopu “načrt-izvedi-preveri-ukrepaj” in s tem zagotavlja osnovo za nenehne izboljšave.
Kaj je ocena življenjskega cikla (LCA analiza)
Ocena življenjskega cikla (LCA) je celovita in kvantitativna analiza okoljskih ali družbenih vplivov izdelka/procesa/sistema v celotnem življenjskem ciklu od začetka do konca. Običajne faze življenjskega cikla vključujejo ekstrakcijo surovin, predelavo materiala, proizvodnjo, distribucijo, uporabo in scenarij izteka življenjske dobe. Meja LCA sistema je lahko od zibelke do vrat, od zibelke do groba, od vrat do vrat ali od vrat do groba. Konceptualni okvir, razvit na podlagi ISO 14040 do ISO 14044, pomaga okoljskemu menedžmentu in tehnologom pri izpolnjevanju standardov trajnostnega razvoja z oceno življenjskega cikla. Metodologija LCA je torej temeljnega pomena za odgovor na vprašanje: Katera strategija krožnega gospodarstva prinaša največ koristi z vidika okolja?
Prednosti pristopov življenjskega cikla (LIfe Cycle Thinking)
Pristop življenjskega cikla nam pomaga pri odločanju. Pomeni, da ima vsak deležnik v celotni verigi življenjskega cikla izdelka ali storitve, od zibelke do groba, odgovornost in vlogo, pri čemer upošteva vse pomembne vplive na gospodarstvo, okolje in družbo. Pristop življenjskega cikla omogoča načrtovalcem izdelkov, ponudnikom storitev, vladnim inštitucijam in posameznikom, da sprejemajo odločitve na daljši rok in ob upoštevanju vseh okoljskih dejavnikov. Pristopi življenjskega cikla preprečujejo prenašanje težav iz ene faze življenjskega cikla v drugo, z enega geografskega območja na drugega in iz enega okoljskega medija (na primer kakovost zraka) na drugega (na primer vodo ali zemljo).
Prednosti za SME podjetja
Z vključitvijo vidika življenjskega cikla v celotno upravljanje in usmerjanjem razvoja izdelkov in procesov v bolj trajnostno smer lahko organizacija izboljša svoj ugled, stanje okolja, zdravja zaposlenih in varnosti pri delu in obvladovanja tveganja. Vključitev PLM in trajnostnega razvoja izboljša podobo in vrednost blagovne znamke tako za velike akterje na svetovnem trgu, kot tudi za manjše dobavitelje in proizvajalce.
Glavne prednosti LCA analize in trajnostnega poročanja za SME podjetja:
- Certificiranje izdelkov: LCA je potrebna v okviru temeljnega znanja za pridobitev okoljskega certifikata (okoljska deklaracija, EPD).
- Trženje: rezultate LCA je mogoče učinkovito uporabiti v okviru korporativnih strategij za pozicioniranje na trgu (nadzor in krepitev podjetja na “zelenih” trgih).
- Zainteresirane strani: podpora pri obvladovanju “ugleda blagovne znamke”, izboljšanje podobe in odnosov z institucijami in drugimi deležniki.
- Okoljsko oblikovanje: LCA predstavlja temeljno informacijsko bazo za oblikovanje ali spreminjanje izdelkov, pri čemer se učinkovito upošteva okoljska spremenljivka.
- Zmanjšanje stroškov: LCA lahko omogoči prepoznavanje neučinkovitih procesov ali področij, na katerih bi lahko dosegli znatne prihranke (zmanjšanje porabe virov, zmanjšanje proizvodnje odpadkov, zmanjšanje emisij toplogrednih plinov).
V podjetju Linking map povezujemo zeleno in digitalno transformacijo in opremljamo SME podjetja za varno in odporno poslovanje v prihodnosti. Moderen potrošnik zahteva moderne informacije. LCA analiza naj predstavlja prvi korak k zelenim zavezam in transparentnemu komuniciranju z vašimi deležniki.
Z LCA analizo in TRAJNOSTNIM POROČANJEM do:
Evropskih sredstev
Boljših pogojev financiranja
Večje okoljske učinkovitosti vaših izdelkov in storitev
Transparentne komunikacije z deležniki
Marketinške prednosti pred konkurenti