NEFINANČNO IN TRAJNOSTONO POROČANJE - kmalu obvezni element letnega poročila
Trajnostno poročanje je priložnost za kreiranje dodane vrednosti podjetja oziroma organizacije in pomemben del trajnostnega upravljanja podjetja. Nefinančno poročanje, znano tudi kot poročanje o trajnostnem razvoju ali poročanje o družbeni odgovornosti podjetij (CSR), vključuje razkrivanje informacij o družbeni, okoljski in upravljavski uspešnosti podjetja.
Z Nefinančnim oz. Trajnostnim poročanjem podjetja :
- izboljšajo svoj ugled in zaupanje med deležniki,
- povečajo svojo sposobnost privabljanja in zadrževanja strank, zaposlenih in vlagateljev,
- pridobijo boljše pogoje financiranja (zahteve bank),
- povečajo možnost odobritve EU sredstev,
- to od njih zahtevajo partnerska podjetja, ki so že obvezana za poročanje,
- bodo v nekaj letih tudi sami obvezani k poročanju in lahko pripravijo super temelje za naprej,
- prepoznajo področja za izboljšanje trajnostne uspešnosti ter določijo cilje za spodbujanje nenehnih izboljšav.
Zakaj je Trajnostno oz. Nefinančno poročanje pomembno za SME podjetja
- KUPCI, NAROČNIKI: Zanimanje za trajnostna poročila podjetij in organizacij se je v zadnjih letih izjemno povečalo in se bo v prihodnje še bolj. Vse več kupcev in potrošnikov se odloča za nakup tudi glede trajnostnih kazalnikov.
- INVESTITORJI: Eden glavnih dejavnikov so povečana pričakovanja deležnikov glede preglednosti in odgovornosti pri uspešnosti trajnostnega razvoja podjetij. Vlagatelji, stranke in druge zainteresirane strani vedno bolj iščejo informacije o trajnostni uspešnosti podjetja in te informacije uporabljajo za sprejemanje investicijskih, nakupnih in drugih odločitev.
- OBVLADOVANJE TVEGANJ: Pomembno gonilo je vse večje prepoznavanje tveganj in priložnosti, povezanih z vprašanji trajnosti. Podnebne spremembe, pomanjkanje virov, kršitve človekovih pravic in drugi trajnostni izzivi lahko pomembno vplivajo na poslovanje, ugled in dolgoročno vrednost podjetja. Nefinančno poročanje lahko pomaga podjetjem prepoznati in obvladovati ta tveganja ter izkoristiti priložnosti, povezane s trajnostjo.
- FINANCIRANJE: K trajnostnem razkrivanju spodbuja tudi zakonodaja, vključno z uredbo o razkritju trajnostnega financiranja in uredbo o taksonomiji (na teh dveh uredbah temelji strategija EU za trajnostno financiranje). Zaradi teh dveh uredb upravitelji premoženja in finančni svetovalci od podjetij, v katera se vlaga, potrebujejo več informacij o trajnostnosti.
Agenda 2030
Agenda 2030 zavezuje vse države članice Združenih narodov (UN) k ukrepanju na petih ključnih vsebinah: ljudeh, planetu, napredku, miru in partnerstvu. Dolgoročno preživetje in blaginja ljudi sta odvisna od naših dejanj za življenje, skladno s planetarnimi omejitvami. Naša dejanja morajo temeljiti na vladavini prava, človekovih pravicah in ob upoštevanju temeljnega načela Agende 2030, da ne bomo nikogar pustili ob strani. Agenda 2030 poleg politične deklaracije vsebuje 17 ciljev trajnostnega razvoja in 169 konkretnih podciljev. Njihova značilnost je, da so univerzalni – veljajo za vse države, ne glede na njihovo stopnjo razvitosti. Za vsak cilj so določeni jasni in merljivi kazalniki, ki jih moramo izpolniti do leta 2030.

Zahteve Nefinančne direktive EU (CSRD)
Na začetku leta 2023 je stopila v veljavo nova EU direktiva CSRD, ki je bistveno povečala krog podjetij, ki bodo morala biti vključena v nefinančno poročanje. Če je bilo do sedaj v EU le okoli 11.000 takih podjetij, se bo to število z novo direktivo povečalo na okoli 50.000 podjetij. To so:
- Podjetja, ki izpolnjujejo dva od treh kriterijev: imajo več kot 250 zaposlenih in/ali več kot 40 milijonov evrov prihodka in/ali več kot 20 milijonov evrov kapitala;
- Vsa podjetja v EU, ki kotirajo na borzi, vključno z malimi in srednjimi (razen mikro podjetij).
Razkritje nefinančnih informacij: Direktiva zahteva, da nekatera velika podjetja v svojih poslovodskih poročilih razkrijejo nefinančne informacije. To vključuje informacije o okoljskih, socialnih zadevah in zadevah zaposlenih, spoštovanju človekovih pravic ter protikorupcijskih in podkupovalnih zadevah.
Zahteve glede poročanja: Podjetja, za katera velja direktiva, morajo v poročilo o upravljanju vključiti nefinančno izjavo, ki opisuje njihove politike, tveganja, rezultate in njihov vpliv.
Okvir poročanja: Podjetja morajo za pripravo svojih nefinančnih izkazov uporabljati priznan okvir poročanja. Primeri priznanih okvirov vključujejo Globalno pobudo za poročanje (GRI) in Vodilna načela ZN o poslovanju in človekovih pravicah.
Zahteve glede zagotovila: podjetja morajo dati svoje nefinančne izkaze neodvisno preveriti. Preverjanje mora opraviti zunanji revizor.
Zahteve glede objave: Podjetja morajo objaviti svoje nefinančne izkaze na svoji spletni strani in jih hraniti na voljo vsaj 10 let.
Zahteve glede skladnosti: Države članice morajo zagotoviti, da podjetja, za katera velja direktiva, izpolnjujejo njene zahteve. Določiti morajo tudi učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni za neupoštevanje.
Poročanje o trajnostnem razvoju na podlagi standardov GRI
Trajnostno poročilo najpogosteje pripravimo skladno s standardi GRI, saj so globalno priznani z najdaljšo tradicijo. GRI (Global Reporting Initiative) je mrežna organizacija, ki je postavila verodostojne standarde poročanja o trajnostnem razvoju. Sodelujejo z OECD (Organization for economic cooperation and development), UNEP (okoljski program ZN), The Global Compact (UN Global Compact – okvir trajnostnih načel in pravil ZN), Earth Charter Initative, IFC (International Finance Cooperation), ISO, UNCTAD (UN conference on trade and development).
GRI je sistemsko dolgoročen, transparenten in verodostojen način spremljanja kazalcev in priprave poročila o trajnostnem razvoju podjetja oziroma organizacije. Najnovejši standardi GRI so razvili tri serije (ekonomske, okoljske in družbene) 34 standardov za posamezne teme, da bi podjetjem pomagali poročati o najbolj pomembnih vprašanjih svojim vlagateljem in drugim zainteresiranim stranem.

Primeri izdelanih Trajnostnih poročil
PONUDBA ZA MALA IN SREDNJA PODJETJA:
Skupaj z našo ekipo strokovnjakov smo pripravili ponudbo za izvedbo Trajnostnih poročil in Nefinančnega poročanj po GRI za mala in srednja podjetja
TRAJNOSTNO POROČILO
TRAJNOSTNO POROČILO
Ponudba vključuje celovito pripravo trajnostnega poročila - “na ključ” v okviru 20 tem GRI standardov, in sicer:
Zastavitev vizije in strategije na področju trajnosti ter definiranje ključnih področij;
Uskladitev podatkov, strukture in tekstovne vsebine trajnostnega poročila;
Copywriting in lekturo trajnostnega poročila;
Končni dizajn trajnostnega poročila skladno s CGP podjetja;
Predajo znanja, standardov in materialov za samostojno upravljanje trajnostnega poročanja v prihodnje.
NEFINANČNO POROČILO
NEFINANČNO POROČILO
Ponudba vključuje celovito pripravo nefinančnega poročila - “na ključ” v okviru vseh 34 tem GRI standardov, in sicer:
Zastavitev vizije in strategije na področju trajnosti ter definiranje ključnih področij;
Uskladitev podatkov, strukture in tekstovne vsebine nefinančnega poročila;
Copywriting in lekturo nefinančnega poročila;
Končni dizajn poročila skladno s CGP podjetja;
Predajo znanja, standardov in materialov za samostojno upravljanje nefinančnega poročanja v prihodnje
